KALBİNİN DELİK OLDUĞUNU 55 YAŞINDA ÖĞRENDİ

01.05.2018

44 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kalbinin delik olduğunu 55 yaşında öğrendi

***Kalbinde doğuştan 2,5 cm’lik delik bulunan Bayram Karakülah, kalbinin delik olduğunu 55 yaşında öğrendi.

saglık

***Kalpte bulunan delik, Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi anjiyografi ünitesinde, açık kalp ameliyatı olmadan anjiyo yöntemi ile kapatıldı.

Yorgunluk ve nefes darlığı şikayeti ile Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran Bayram Karakülah’ın (55), yapılan tetkiklerde kalbinde doğuştan 2,5 cm’lik delik bulunduğu bu nedenle temiz kan ile kirli kanın karıştığı fark edildi.

Hastanenin, Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi konseyince değerlendirilen hastaya, kasıktan girilerek anjiyografi benzeri bir yöntemle müdahale etme kararı alındı.

YARIM SAATTE DELİK KAPATILDI

Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anjiyografi ünitesine alınan Bayram Karakulah’a, kardiyoloji uzmanları tarafından, anjiyo personeli, anestezi personeli eşliğinde kasıktan girilerek anjiyo benzeri yöntemle müdahale yapıldı.

Kalpte bulunan 2.5 cm’lik delik, yarım saat gibi kısa bir sürede başarı ile kapatıldı.

Yapılan delik kapatma işleminden sonra kontrol amaçlı birgün süre ile hastanede tutulan hasta, ertesi gün sağlıkla taburcu edildi.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN YÖNTEM

Kalpte bulunan deliği yarım saat gibi kısa bir sürede, ameliyata gerek kalmaksızın kapatan Kardiyoloji Uzmanlarından Yrd. Doç. Dr. Sinan İnci; “Doğuştan kalpte bulunan delikler, önceden açık kalp ameliyatı yöntemi ile kapatılmaktaydı. Gelişen modern tıbba bağlı olarak ülkemizde uzun zamandır uygulanan ve bizimde Aksaray’da uyguladığımız kasıktan anjiyo benzeri yapılan işlem, ameliyata alternatif olarak yapılan önemli bir tedavi yöntemidir.

Bu yöntemle yapılan işlemler sonrasında hastalar aynı gün ayağa kalkıyor ve birgün sonra taburcu ediliyor. Kesi ve dikiş atılmaksızın, ameliyat izi olmadan hastanın kısa sürede iyileşerek günlük yaşantısına dönebilmesini sağlayan ve günümüzde en çok tercih edilen anjiyo benzeri yöntemi Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başarı ile uyguluyoruz” dedi.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz