Başkan Dinçer; “Aksaray’ımızı Her Platformda Tanıtmaya Devam Ediyoruz”

BAŞKAN DİNÇER;” VATANDAŞLARIMIZA DUYARLILIKLARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM”

BU KUPA AKSARAYIN

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük küçükbaş hayvan işletmesi Aksaray’a kuruluyor.

Vali Hamza Aydoğdu: “Aksaray Sultanhanı 2. OSB ile büyük değişim yaşayacak’

“HER MAHALLE DE ÇALIŞMA VAR”

ASÜ’de Akademik Yıl Düzenlenen Törenle Başladı.

AKSARAY BİLİM MERKEZİ E-SPORDA 2. SEZONA BAŞLIYOR

BEBEK TAKSİ UYGULAMASI HAYATA GEÇTİ

Muhtarlar’dan Vali Hamza Aydoğdu’ya ziyaret

BAŞKAN DİNÇER; “MUHTARLIK HİZMET VE TEMSİL MAKAMIDIR”

KGK, Ankara’da 2’nci yaşını böyle kutladı 

KOMŞU ARASINDA ÇIKAN TARTIŞMA BÜYÜK KAVGAYA SEBEP OLDU

Aksaray Mv. Cengiz Aydoğdu’nun 19 Ekim Muhtarlar Günü Mesajı

DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜNDE BAŞKAN DİNÇER TAŞPINAR KASABASINI ZİYARET ETTİ

 • BIST 100

  1.519%0,67
 • DOLAR

  9,5132% 0,35
 • EURO

  11,0733% 0,42
 • GRAM ALTIN

  547,78% -0,39
 • Ç. ALTIN

  903,837% -0,39
 • Perşembe 19.5 ° / 7.2 ° Bulutlar
 • Cuma 13.5 ° / 4.4 ° kırık bulutlar
 • Cumartesi 15.7 ° / 4.7 ° Bulutlar
SOSYAL MEDYA VE İNTERNET GAZETECİLİĞİ YASASI'NA MECLİS'TE ÖNCELİK TANINMALI
İGF Başkanı Demir: "Baskılara boyun eğmeyin"
NİĞDE BELEDİYE SPOR 0-3 AKSARAY 1989 
BAŞKAN DİNÇER, “ŞEHRİMİZDE YATIRIM YANINDA ÜRETİME DE ÖNEM VERİYORUZ”
Başkan Dinçer; “Aksaray’ımızı Her Platformda Tanıtmaya Devam Ediyoruz”
BAŞKAN DİNÇER;” VATANDAŞLARIMIZA DUYARLILIKLARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM”
BU KUPA AKSARAYIN
Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük küçükbaş hayvan işletmesi Aksaray’a kuruluyor.
Vali Hamza Aydoğdu: “Aksaray Sultanhanı 2. OSB ile büyük değişim yaşayacak’
“HER MAHALLE DE ÇALIŞMA VAR”
ASÜ’de Akademik Yıl Düzenlenen Törenle Başladı.
AKSARAY BİLİM MERKEZİ E-SPORDA 2. SEZONA BAŞLIYOR
BEBEK TAKSİ UYGULAMASI HAYATA GEÇTİ
Muhtarlar’dan Vali Hamza Aydoğdu’ya ziyaret
BAŞKAN DİNÇER; “MUHTARLIK HİZMET VE TEMSİL MAKAMIDIR”
KGK, Ankara’da 2’nci yaşını böyle kutladı 
KOMŞU ARASINDA ÇIKAN TARTIŞMA BÜYÜK KAVGAYA SEBEP OLDU
Aksaray Mv. Cengiz Aydoğdu’nun 19 Ekim Muhtarlar Günü Mesajı

Ali GENÇ YAZAR ONAY


SARIYAHŞİ’NİN ŞİFALI SULARININ DEĞERLENDİRİLMESİDE VALİ AYDOĞDU’YA NASİP OLSUN!

SARIYAHŞİ’NİN ŞİFALI SULARININ DEĞERLENDİRİLMESİDE VALİ AYDOĞDU’YA NASİP OLSUN!


 Aksaray’ın geçmişini şehrimizi konu alan tarihi kaynakların yanında ayrıca da büyüklerimizden  çocukluğumuzda öğrendiğimiz kadarıyla biliyor ve onlarında atalarının zamanında Aksaray’da görev yapan atanmışlarla, seçilmişler ve Meslek Odalarıyla STK’ların neleri geçmişte neleri yapıp yapmadıklarını aktardıklarından bize aktarılanlar kadar biliyorduk. 

   Aklımızın erdiğinden itibaren ise bizzat hayatın içinde olup bitenleri ise kendimiz bizzat olayların  yaşayan olarak daha iyi  biliyoruz.!!! 

12 EYLÜL 1980’E KADAR KAMU BASINDA DİLE GETİRİLENLERİN GEREĞİNİ YAPIYORDU!!! 

   Atalarımızdan öğrendiğimiz bilgilerden en azından Vilayetlik mücadelemizde gösterilen hassasiyetle geçmişte meselelerimize insanlarımızın da, atanan ve seçilenlerinde şimdikilerden daha hassas olduklarını anlıyoruz.!!! 

  Gazeteciliğe başladığım 1976’nın Ocak ayından 12 Eylül 1980 darbesine kadar  o zamanlar sırasıyla ilçe, il ve bölge temsilciliğini yaptığım  o zamanki ülkemiz nüfusu ile kıyaslandığında günlük 1.5 milyonluk tirajıyla ülkemizdeki en çok okunan gazetesi olan Günaydın ve bu gazeteyi yayınlayan Veb Ofset gurubunun diğer yayınları ile  haber ve köşe yazıları yazdığım başta Uluırmak olmak üzere o zamanki şehrimizin mahalli gazetelerinde dile getirdiğimiz konunun muhatabı olan  kamu kurumu tarafından mutlaka yazılana konu olan mesele ile ilgili olarak yetkililer tarafından gerekenler yapılıyordu.!!! 

KAMU, MESLEK ODALARI VE STK LAR DİLE GETİRİLENLERE KARŞI DUVAR OLURKEN YİNEDE YILMADIK 

   Bu hassasiyet darbe sonunda da bir kaç yıl devam etmesine rağmen ondan sonra ise maalesef kamu, Meslek Odaları ile STK’ların çok, çok istisnası dışında kalan kahır ekseriyeti tarafından dile getirilenlerin takibi ile belirtilen olumsuzlukların giderilmesi konusunda adeta kulakları tıkanırken ,gözleri de görmez olurken üç maymunlardaki gibi dilleri de lal oldu.!!! 

 Çok, çok istisnanın dışında kalan genel ekseri sinin kulaklarının tıkanması, gözlerinin kapanması ve dillerinin ise lal olması nedeniyle dile getirilenlerin gereğinin yapılmamasına rağmen biz yine de çıkmadık canda umut olduğu gerçeğiyle azmimizi zinde tuttuk. 

     Bu bilinçle 2 sene önce 18.04.2019 Perşembe günkü bu yazımdan 5 yıl önce 05.02.2014 Çarşamba günkü yazımızı da ilgi tutarak bu yazımızdaki ”SARIYAHŞİ’NİN SUYU BOŞA AKARSA AKSIN(!)” başlığı altında; 

   “Aksaray’ın değer biçilemeyecek hazineleri atıl olsun!!!. 

    Aksaray ise kişi başına düşen gelir yönünden Nevşehir den’de geri olsun kimin umurundaki?!!! 

  Umurunda mı diyorsunuz?!!! 

  Ben buna hiç mi hiç inanmıyorum.!!! 

  Kanıtımı? ,Buyurun Size Kanıtı.! 

  13.04.2011 Çarşamba günü” SARIYAHŞİ’NİN ŞİFALI SUYU AKIYOR BİZ ARDINDAN AVAL,AVAL BAKIYORUZ !”başlığı altında yazdığım; 3 Şubat Perşembe günü Vali Orhan Alimoğlu tarafından önce Saat 14.00’e, ardından 14.15’e ve daha sonra ise 15.30’a ertelenen randevuda yaklaşık olarak yarım saat kendisiyle yaptığım görüşmenin ilk 5 dakikası hoş beş hatır gönül sormayla geçti.  

 Geriye kalan 25 dakikalık zamanda kendisiyle göreve başlamasından 4 ila 5 ay sonra yaptığımız ilk görüşmede verdiğim gurbetçilerimiz ile yer altı ve üstü zenginliklerimizle ilgili bilgiler için ne yapılabildiğini?!!! 

    Daha sonra sırasıyla sanki Aksaray’da hiç tarihi ve turistik yer yokmuş gibi şehrimizin en önemli giriş ve çıkışlarına konan mecburi yön olarak turistlerin adeta süngüyle sevk edildiği” Göreme” levhalarını. 

   Sarıyahşi, Ortaköy ve Ağaçören’in Kırşehir tarafından ortaya atılan aslı astarı olmayan yalanlarla önce eskiden kendilerinin toprağı olduğu öne sürülerek ,ardından buna dayanılarak bu ilçelerimizin istenmesine gerekli tepkinin gösterilmemesini.!!! 

 Kara yollarında Aksaray’ın kaç km olduğunu gösteren levhaların olmamasını, bundan dolayı tanıtımda dahil bu yollardan faydalanamamamızı. 

Gazeteci –Yazar Ahmet Erbaş ağabey ve işadamı Haydar Acar’ın kayın pederi merhum Tornacı Hamza Öztürk’ün Aksaray genelinde onlarca yıl süren araştırmalarının sonucu sahip olduğumuz madenlerimizle ilgili bilginin merhumun vefatından yıllarca önce kendisinden alınması konusundaki yazılarıma rağmen vefat etmeden önce neden kendisinden alınmadığını?!!! 

    Yeni Valiliğin Yeni Sanayi sitesi girişindeki kamu kurumlarının genelini içinde barındıran ek binasıyla, Emniyete buralarda işlem yapanların ortak olarak kullanabilecekleri, hem zaman hem de şehir merkezi ile maliyeye gidip gelme sıkıntısını ortadan kaldıracak olan Maliye ve Ziraat Bankası veznelerinin konmasını. 

  Susadı köyünü harabeye dönen geçmişi Ulu Camiden bile eski olduğu bilinen tarihi Camisini, Milli Eğitim karşısındaki Selçuklu hamamının restorasyonunu. 

    Şifahanenin durumunu ve yapılması gerekenleri,  yer yüzünde başkaca bir eşi ve benzerinin olmadığını 1975 yılından itibaren yaptığım araştırmada belirlediğim Memeli Kaya, harçsız yapısıyla literatüre giren bir eşi ve benzerinin olamadığını 1978’den itibaren Türkiye ve Avrupa’da yaptığım araştırmalarla belirlediğim Ilısu köprüsü, Taptuk Emre ve Battal Gazinin ayak izlerini. 

  Yanyurt köyündeki Dinozor ayak izlerini, Aksaray’ın her yerinde bulunan yüz milyonlarca ton malın depolanabileceği doğal depolarını. 

  Aksaray’da 1977 yılında petrol bulunduğu halde kapatılan kuyuları, var olan  envantere girmeyen madenlerimizi.  

 En son olarak ta Sarıyahşi ilçemizdeki şifalı termalin değerlendirilmesi konusunda gerekenin yapılmasını dilerken termal veya şifalı su denince sadece akla Zıga kaplıcası ve civarının gelmemesini belirttim.!!! 

VALİ AYDOĞDU HİZMET AŞKIYLA  VE MESELELERE HASSASİYETİYLE  DİLE GETİRİLENLERİ GİDERSİN!!! 

   Yazının girişinden bu satırların üstündeki ara başlığa kadar dile getirdiklerim ve şimdiye kadar birçoğu çözülemeyen sıkıntıların ilimizde göreve başladığı 2020’nin Haziran ayından itibaren ilimizin meselelerine A’dan, Z’ye kadar her konuda gösterdiği hassasiyetiyle gönlümüzde kuruyan umut ışığını yeniden canlandıran Vali Hamza Aydoğdu tarafından gereğinin yapılacağı yaptıklarının yapacaklarının teminatı olduğuna inandığımdan. 

  Bu inançla İznillah Vali Beyin ilimiz genelinde işinin ehli olanlarla kurdurduğu oluşumlarla ilimizin adeta Röntgenini, Tomografisini, Emar(MR) ve ultrasonu çektirerek buradan elde edilen bilgileri değerlendirmesi çerçevesinde kendisinin göreve başlamasından birkaç hafta sonrasından başlayarak şimdiye kadar dile getirdiklerimle birlikte ,şimdiye kadar dile getirdiklerimin bir kısmının bir nevi özeti olan bu yazımda dile getirilenlerinde gereğini yapacağına. 

  Ömrümüz olursa bundan sonraki  tüm meslektaşlarımızla birlikte benimde yazılarımda dile getireceklerimin de  gereğini her vesileyle motive ettiği kendisi gibi idealist  arkadaşlarıyla gereğini yaparak bu sıkıntıları bertaraf etmesiyle bunlardan hasıl olacak maddi ve manevi mükafata da ilimizle birlikte ilimizin coğrafi konumu nedeniyle bölgemizle birlikte kendisiyle birlikte bunu yapan mesai arkadaşlarını da kavuşturması dileğiyle. 

   Cuma’mız mübarek olsun. 

   Rabbim yar ve yardımcımız olsun.