Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Aksaray’dan ayrıldı

25.05.2018

45 Kişi Okumuş

0 Yorum

Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, değeri 51 Milyon TL’yi bulan 2 tesisin temel atma törenlerine katılmak ve incelemelerde bulunmak üzere Aksaray’a geldi. Aksaray’ın su sorununu kökten çözmeyi amaçladıklarını belirten Bakan Eroğlu, Ecemiş Suyundan Aksaray’a içme suyu getirilmesi projesinin yapılması talimatını verdiğini söyledi.

Bakan Eroğlu ilk olarak Aksaray Valiliği’ni ziyaret etti. Vali Aykut Pekmez, Aksaray Milletvekili Mustafa Serdengeçti, Aksaray Belediye Başkanı Vekili Süleyman Canbulut ile kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri tarafından karşılandıktan sonra Aksaray Valiliği Şeref Defteri’ni imzalayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Valilik Makamında Vali Aykut Pekmez’den bilgi aldı. Bakan Eroğlu, Valilik Toplantı Salonu’nda bakanlığına bağlı birimlerin genel müdürleri ile basın açıklaması yaparak Aksaray’a yapılan projelerden bahsetti ve Aksaray’a yapılması planlanan yatırımların müjdesini verdi.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda yatırımlar ve projeler hakkında bilgiler veren Bakan Eroğlu; “Aksaray’da da içme suyu problemimiz var. Kaliteli suya ihtiyacımız var, daha önce geldiğimizde 1’inci kısım isale hattı ihalesi yaptık. Sonra modern içme suyu yapalım dedik ve şu anda işler yürüyor. Mevcut ödeneklere göre eksiklikler var. 16 milyon lira ilave ödenek aktarmamız gerekiyor. Onun da aktarılması için talimat verdik. Allah nasip ederse 20 Aralık 2018 saat 16:59’a kadar arıtma tesisi 1’inci kısım ishale hattı içme suyu arıtma tesisi ile birlikte bitecek. Aksaray için bu çalışma ve projeler yetmez, diğer kaynaklardan Aksaray’a su getirmemiz lazım. Bugün bu yüzden 2’inci kısım ishale hattı temelini atacağız. Böylelikle Aksaray’ın 2050 yılına kadar ihtiyacı karşılanacak. Mamasın Barajı içme ve sulama suyu olarak kullanılıyor. Öncelikle bu barajdan uygun bir noktadan içme suyu almak için sistem kurduk. Bu sistem ile daha kaliteli su elde ediliyor. Aksaray sanayisi, ziraat ve hayvancılığıyla çok hızlı gelişiyor. İleride sanayinin su ihtiyacı için ilave su kaynakları var. En uygun olarak da Ecemiş Çayı su kaynağı belirlendi. Yaklaşık 1 milyar liralık bir proje. Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olacak. Bunu yapmak zor ama karar aldık. Susuzluğun bedeli, faturası yok. Bu yüzden 2071 yılına kadar Aksaray’ımızın su meselesini tam anlamıyla çözmek için proje çalışmaları başladı. Önce 36 kilometrelik tünel projesini yapmakla başlayacağız” dedi.

Toplantının ardından Kapalıçarşı esnaflarını ziyaret eden Bakan Eroğlu, esnaflara orman çayı ikram etti. Temel atma ve açılış törenlerini yapmak üzere Bakan Eroğlu ve beraberindekiler Valilik önü 15 Temmuz Milli İrade Meydanına geçtiler.

Törende konuşma yapan Vali Aykut Pekmez “ Sayın bakanım, sevgili Aksaraylılar; 51 milyon TL toplam yatırımla gerçekleştirilecek olan 2 önemli tesisin temel atma törenine ve iftar programına hoş geldiniz, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Elbette her yapılan yatırım önemlidir, ama gerçekten temelini atacağımız, ilimizin su ihtiyacını karşılayacak isale hattının yapılacak olması büyük önem taşıyor. 25 kilometrelik isale hattının yapılması ile ilimizin 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacının karşılanması garanti altına alınmış olacak. Nüfusun hızla artması ve şehirleşme oranının yükselmesiyle su ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Devlet Su İşleri tarafından Türkiye’nin her ilinde yapılan projeler ile içme suyu ihtiyacının önümüzdeki 40-50 yıl boyunca karşılanması sağlanacaktır. Ancak suyumuzu tasarruflu kullanmamız da çok önemli, bu konuda tüm vatandaşlarımızın duyarlı olması, tasarrufa önem vermesi gerekir.

Son 15 yılda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca ilimize önemli yatırımlar yapıldı. Bu süre içerisinde çok sayıda gölet, sulama tesisi ve dere ıslahı projesi hayata geçirildi. 30 milyondan fazla fidan toprakla buluşturuldu. 2018 yılı yatırım programında; Devlet Su İşleri’nin 435 milyon TL bedelli 19 projesi bulunuyor. Bunların 12’si devam etmekte 7’si ihale aşamasındadır. Orman Bölge Müdürlüğü’nün ise 3 milyon TL bedelli 4 projesi yer almaktadır. Sayın Bakanım, bu vesile ile hem ilimize teşrifinizden dolayı, hem de bu yatırımların gerçekleşmesinde desteğiniz ve talimatınız için başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz olmak üzere zat-ı alinize, emeği geçen tüm bakanlık bürokratlarına, Milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof Dr. Veysel Eroğlu da konuşmasında, “Aksaray İçme Suyu Arıtma Tesisi Projesi ile Aksaray’ın içme suyu kalitesini yükselteceğiz. Aksaray’a bu da yetmez diyerek Ecemiş Suyu’nu Aksaray’a getirelim dedik. Aksaray, Niğde ve bölge yerleşim yerlerinin 2070 yılına kadar içme suyu problemini kökten çözecek olan projeyi yapma kararını aldık. ‘Toplam bedeli 1 milyar TL’yi bulacak olan bu proje Aksaray’a helal olsun” dedi.

Konuşmaların ardından temel atma törenine geçildi. Törende ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca; Orman Köylerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve ORKÖY Sertifikalarının hak sahiplerine dağıtımı ve 4500 adet fidan dağıtımı gerçekleştirildi. Törenin ardından Bakan Eroğlu ve Aksaraylılar 15 Temmuz Milli İrade Meydanında toplu olarak iftarlarını yaptılar. İftarın ardından Bakan Eroğlu Aksaray’dan uğurlandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Aksaray'da

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Aksaray’da

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz