2023’TE İYİLİKLER VE GÜZELLİKLER DAHA DA ÇOĞALSIN

2023’TE İYİLİKLER VE GÜZELLİKLER DAHA DA ÇOĞALSIN

2023’TE İYİLİKLER VE GÜZELLİKLER DAHA DA ÇOĞALSIN

 

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, “İki günü birbirine denk olan zarardadır” düsturunun altı temel çalışma prensiplerinden birisi olduğunu ve bu düsturdan hareketle her günün, her haftanın ve her yılın bir öncekinden daha iyi olması adına çalıştıklarını söyledi.

 

- ‘Türkiye Yüzyılı’ Mefkûresi Hepimizi Heyecanlandırıyor -

 

Yeni yıl münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımlayan Rektör Şahin, ASÜ özelinde 2022 yılının genel bir değerlendirmesini yaptı ve Türkiye Cumhuriyetinin 100’üncü yılını da kapsaması bakımından 2023’ün çok özel bir yıl olduğunu söyledi. Bayrağının gölgesi kendi sınırlarının ötesinde düşen ve gönül coğrafyası fiziki coğrafyasından çok daha geniş olan Türkiye’nin mazlumların umudu ve ilhamı olduğunu kaydeden Rektör Şahin, “2023 yılı Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olacak. Hepimiz için çok önemli ve gurur dolu bir yıla girmek ayrı bir heyecan ve mutluluk. ‘Türkiye Yüzyılı’ her alanda ülkemizin daha da kalkındığı, geliştiği ve o büyük tarihi medeniyet birikimi ile yükseldiği bir dönem olacak. Bizler de bunun için canla başla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

- ASÜ, Önceki Yıla Göre Nitelik ve Nicelik Bakımından Büyüdü -

 

Açıklamasının devamında ASÜ özelinde 2022 yılını değerlendiren Rektör Yusuf Şahin, gerek akademik performans gerek fiziki büyüme gerekse etkinlikler bakımından 2021’e kıyasla üst bir noktada yılı tamamladıklarını kaydetti. İş başına geldikleri günden buyana altı temel ilkeyle çalıştıklarını anımsatan Şahin, “Biz, gün, hafta, ay ve yıl bazında bir öncekine göre anlamlı farklar oluşturmaya gayret ediyoruz ve bu, bizim çalışma ilkelerimizden birisi. 2022’de de bu doğrultuda çalıştık. Proje sayıları, doluluk oranları, tercih edilirlik, etkinlik çeşitliliği, iş birlikleri, bilimsel üretim kapasitesi, sportif gelişim, toplumsal karşılığı olan çalışmalar, ekolojik faaliyetler… Tüm bu alanlarda hem nitelik hem de nicelik bakımından bir önceki yıla göre çok daha iyi noktalara geldik” dedi.

 

- 2023 Yılında da Vefa ve Saygıyla İş Üretmeye Devam Edeceğiz -

 

Başarının bir ekip işi olduğunu ve bunu her fırsatta dile getirdiklerini anımsatan Şahin, akademik personelden idari personele, öğrencilerden dış paydaşlara kadar herkesin ASÜ’deki başarının ortağı olduğunu söyledi. 2023’te de ASÜ’nün yükselişinin süreceğini ve kurumsal yapısının daha kuvvetli bir zemine oturacağını kaydeden Rektör Şahin, içinde yaşadıkları ülkeye ve şehre, çalıştıkları kuruma ve aziz milletin her bir ferdine duydukları vefa ve saygı ekseninde iş üretmeye devam edeceklerinin altını çizdi. Yeni yılın bir öncekinden daha iyi geçmesi dileklerini ileten Şahin, açıklamasını şu sözlerle noktaladı: “Herkes açısından 2023 yılının hayırla, bereketle, sağlıkla, esenlikle geçmesini temenni ediyor; güzelliklerin ve iyiliklerin çoğalacağı bir yıl dileklerimizi paylaşıyoruz.”

 

- Aksaray Üniversitesi’nde 2022 Yılı Boyunca Özetle Neler Yaşandı?-

 

* Türkiye’deki yerli köpek ırklarından birisi olan Aksaray Malaklı Köpeklerinin korunması ve ırkın ıslah çalışmalarının bilimsel bir disiplin içerisinde yapılabilmesi için, “Aksaray Malaklı Köpeği Uygulama ve Araştırma Merkezi” kuruldu.

 

* Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığına Prof. Dr. Kürşat Eser atandı.

 

* Şehrin tarım ve hayvancılık potansiyeline pozitif katkı sunmak adına ASÜ Embriyo Transferi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Embriyo Transferi Eğitimi Kursu” düzenlendi.

 

* Aksaray Üniversitesi’nin 1996 yılından bu yana farklı branşlarda yetiştirdiği 108 milli sporcu için “Aksaray Üniversiteli Milli Sporcular” isimli bir kitapçık hazırlandı.

 

* Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ASÜBTAM) işlem hacmi yüzde 34 arttı. Birimde yıl boyunca 2 bin 819 analiz yapıldı.

 

* Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ASÜ Rektörlük Binasına, erişilebilirliği simgeleyen yeni logolu bayrak ödülü verdi.

 

* Unvanda yükselen 91 akademisyen için “Cübbe Giyme Töreni” düzenlendi.

 

* Türkiye’nin 81 ilinden ve dünyanın 57 ülkesinden öğrencisi olan ASÜ, 16 yaşına erişti.

 

* Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen “Hezarfen Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesi” açılış töreninde ASÜ, son beş yılda en çok patent başvurusunda bulunan kurum oldu ve birincilik ödülüne layık görüldü.

 

* Ortaköy Belediyesi ile “Sahipsiz Hayvanlara Yönelik Hizmet Protokolü” imzalandı.

 

* Öğretmenlik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD), ASÜ Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nün akreditasyonuna onay verdi.

 

* ASÜ, SCImago Institutions Rankings (SIR) 2022 sonuçlarına göre 10 farklı alanda listeye girme başarısı gösterdi ve bu alanların beşinde ilk 50 içinde yer aldı.

 

* ASÜ Salon Futbolu Takımı, 2021-2022 Üniversitelerarası Salon Futbolu Süper Ligini şampiyon olarak tamamladı.

 

* Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde yıl boyunca bin 845 hasta ve yaralı hayvanın tedavisi yapıldı.

 

* Türkiye Üniversitelerarası Ünilig Judo Şampiyonası’na ilk kez katılan ASÜ’lü sporcular bir altın ve bir bronz madalya kazandı

 

* ASÜ’lü sporcular, iki klasmanda gerçekleştirilen Bisiklet Yarışları Türkiye Şampiyonasında takım halinde iki şampiyonluk elde etti.

 

* ASÜ öğrencilerinin farklı bilimsel disiplinlerde hazırladığı 41 adet proje, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından destek almaya hak kazandı.

 

* ASÜ’de salgın nedeniyle son iki yıldır yapılmayan Bahar Şenlikleri, tümüyle öğrencilerin organize ettiği etkinliklerle düzenlendi ve 10 gün sürdü.

 

* ASÜ ile Türk Hava Kurumu (THK) iş birliğiyle “Yamaç Paraşütü Başlangıç Kursu”nun ikincisi düzenlendi.

 

* Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen “2022 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri” kapsamında ASÜ, “Engelsiz Üniversite Bayrakları” kategorisinde 29 bayrak ve dört nişan alarak Türkiye birincisi oldu.

 

* ASÜ’den 2022 yılında 4 bin 300 öğrenci mezun oldu.

 

* ASÜ, Aksaray Belediyesi, Aksaray İl Özel İdaresi, Aksaray Ticaret Borsası, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası ile Aksaray Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ortaklığıyla “Aksaray Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Anonim Şirketi” kuruldu.

 

* ASÜ, sosyal medya etkileşimleri temel alınarak hazırlanan en değerli 100 marka listesinde 48’inci basamakta yer aldı.

 

* Aksaray Üniversitesi tarafından kullanılan “ASÜ” kısaltması Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

 

* ASÜ web sitesinde yer alan ve aday öğrencilerin kurum hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmasına imkân tanıyan “tanıtım” sayfası, erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve güvenlik açısından en iyi sayfalar arasında yer aldı.

 

* ASÜ Laboratuvar Bilgi Sistemi uygulamaya girdi.

 

* ASÜ kampüsünde bulunan açık hava spor sahalarının bakım ve yenilemeleri yapıldı.

 

* ASÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu “VORTEX Hyperloop” takımı, geliştirdikleri yeni nesil ulaşım projesiyle, “Hyperloop Geliştirme Yarışmasında” finale kalan takımlar arasında yer aldı.

 

* ASÜ mezunu olan Milli Güreşçi Rıza Kayaalp, Sırbistan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazandı ve beşinci kez dünya şampiyonu olarak tarihe geçti.

 

* ASÜ, 2021-2022 sezonunda düzenlenen 16 spor organizasyonunda, dokuzu altın, beşi gümüş ve 12’si bronz olmak üzere toplam 26 madalya kazandı.

 

* ASÜ’nün Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) desteği ile hayata geçirdiği ve “Engelsiz Bilgiye Bağımsız Erişim Projesi” kapsamında kurduğu “Engelsiz Kütüphane,” Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu tarafından ödüle layık görüldü.

 

* ASÜ’de, yaklaşık 80 öğrenci topluluğunun katılımıyla üç gün süren İğde Hasadı Şenliği yapıldı.

 

* ASÜ kütüphanesine yaz döneminde 4 bin 500 adet kitap alımı yapıldı. Satın alınan kitaplarla birlikte basılı kaynak sayısı 106 bine erişti.

 

* Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen ve dört branşta 200 sporcunun katıldığı ASÜ Mini Olimpiyatı gerçekleştirildi.

 

* ASÜ, AD Scientific Index’in yayınladığı “Türkiye’de En Çok Atıf Alan Bilim İnsanları Sıralaması 2023 İlk 10 Bin Listesinde,” farklı akademik birimlerde görev yapan 23 akademisyenle yer aldı.

 

* ASÜ, ÜNİLİG kapsamında 17 madalya aldı.

 

* ASÜ’de Uluslararası Aksaray Sempozyumunun yedincisi düzenlendi.

 

* ASÜ’de eğitim-öğretim gören uluslararası öğrenci sayısı bin 973’e, ülke çeşitliliği 58’e ve toplam öğrenci nüfusu içinde uluslararası öğrencilerin oranı yaklaşık yüzde 10’a yükseldi.

 

* ASÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından ücretsiz olarak hizmete sunulan Açık Erişim Sistemine 200 bin kişi erişim sağladı.

 

* ASÜ’de görev yapan beş akademisyen, Stanford Üniversitesi tarafından hazırlanan “En Çok Atıf Alan Akademisyenler Listesi”nde yer aldı.

 

* Aksaray Belediyesi ile ASÜ arasında “İklim Değişikliği Farkındalık İş Birliği Protokolü” imzalandı.

 

* ASÜ Güzelyurt Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri, “Niğde Hasat Günleri Elma Festivali” kapsamında yapılan yemek yarışmasında beş ödüle layık görüldü.

 

* ASÜ, elektrik enerjisi ihtiyacını Güneş Enerji Sistemi (GES) üzerinden karşılamak için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığının Dünya Bankası destekli projesine başvuru yaptı.

 

* Dünya Şampiyonasına Aksaray’da hazırlanan A Milli Erkek Golbol Takımı sporcuları ASÜ öğrencileri ile bir araya geldi.

 

* ASÜ tarafından “Başımıza İcat Çıkaranları Arıyoruz!” sloganıyla ilki düzenlenen “Ar-Ge Proje Pazarı”nda, 47 girişimci tarafından hazırlanan 61 proje beğeniye sunuldu.

 

* ASÜ, GreenMetric değerlendirmesine göre Türkiye’nin en çevreci üniversiteleri sıralamasında yedinci basamakta yer aldı.

 

* ASÜ, Türkiye genelinde sadece 89 üniversitenin girebildiği “Nature Index 2022” listesinde 38’inci basamakta yer alarak Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birisi oldu.

 

* ASÜ tarafından hazırlanan e-Aksaray Ansiklopedisine (EAA) 22 konu başlığında girilen madde sayısı 103’e ulaştı.

 

* ASÜ, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen “Verimlilik Proje Ödülleri” kapsamında, “Engelsiz Bilgiye Bağımsız Erişim” isimli çalışmasıyla “Başarı Belgesi” almaya hak kazandı.BAŞKAN DİNÇER’DEN GAZİLER GÜNÜ MESAJI

BAŞKAN DİNÇER; “GAZİLERİMİZ GÖSTERDİKLERİ KAHRAMANLIKLARLA DAİMA O...

AKSARAY VALİ YARDIMCILARINDAN ASÜ REKTÖRÜ ARIBAŞ'A ZİYARET

Aksaray Vali Yardımcıları Murat Çağrı Erdinç ve Şeyma Polat Balak,...

TOGG, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası'na teslim edildi

TOGG, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası'na teslim edildi

TEMA GÖNÜLLÜLERİ AKSARAY'I TEMİZLEDİ.

16 Eylül Dünya Temizlik Günü etkinliği kapsamında Aksaray TEMA Gön...

MHP İL BAŞKANI BURHANETTİN KARATAŞ'IN "19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ MESAJ...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aksaray İl Başkanı Burhanettin KA...

Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu Sosyal Güvenlik Kurumunu ziya...

Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu; “Kamu hizmetlerinde vatandaşların memn...

Aksaray Baro Başkanı Av. Ferit KÖSE'nin 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ BAS...

Aksaray Baro Başkanı Av. Ferit KÖSE'nin 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ BAS...

AKSARAY BELEDİYESİ ENGELLİLERE AKÜLÜ ARAÇLARINI TESLİM ETTİ

AKSARAY BELEDİYESİ ENGELLİLERE AKÜLÜ ARAÇLARINI TESLİM ETTİ