ASÜ’DEKİ YABANCI ÖĞRENCİ ORANI ÜLKE ORTALAMASININ ÜZERİNDE

ASÜ’DEKİ YABANCI ÖĞRENCİ ORANI ÜLKE ORTALAMASININ ÜZERİNDE

ASÜ’DEKİ YABANCI ÖĞRENCİ ORANI ÜLKE ORTALAMASININ ÜZERİNDE

 

Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) toplam öğrenci nüfusu içindeki yabancı öğrenci oranının hâlihazırda yüzde 9,6 olduğunu, 2023 yılı hedefleri kapsamında bu oranı yüzde 10’a yükseltmek istediklerini söyledi. Ülke genelindeki oran ise yüzde 3’ün biraz üzerinde.

 

- Toplum Hareketlerini Anlamak ve Üzerine Düşünmek Gerek -

 

“Uluslararası Göçmenler Günü” münasebetiyle ASÜ Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Rektör Şahin, hem kavramsal olarak göç olgusunu anlattı hem de Türkiye ve ASÜ’deki yabancı öğrenci oranları hakkında bilgiler verdi. Göçün insanlık tarihi kadar eski bir olgu olduğunu ve insanlığın avcılık ve toplayıcılık dönemiyle başlayan yürüyüşünün bugün de devam ettiğini kaydeden Şahin, dünyanın farklı yerlerindeki toplumların hareketlerini anlamanın, bunun üzerinde düşünmenin ve sağlayacağı katkılar üzerine kafa yormanın önemli olduğunu kaydetti.

 

- Göç, Gideni de Gidilen Yeri de Etkileyen Çok Zor Bir Süreçtir -

 

Göçün zannedildiği kadar kolay bir karar olmadığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, “Anne-babamızdan, sevdiklerimizden ve evimizden ilk defa ayrıldığımız ânı gözümüzün önüne getirdiğimizde bu kararın hiç de kolay olmadığını anlayabiliriz. Göç, özellikle de başka bir ülkeye gitmeyi gerektiriyorsa çok daha ağır sonuçlar üretebilir” dedi. Türkiye’nin, Osmanlı’nın dağılmasıyla beraber, kaybedilen topraklardaki nüfusa Anadolu’da ev sahipliği yapması bakımından bir ana kucağı işlevi gördüğünü anlatan Şahin, “Göç, gideni de gidilen yeri de etkiler. Göçün bazen sadece gittiği yere verdiği zarar üzerinde durulur ama aynı zamanda gidilen yere bir takım dinamikler de katar. Burada önemli olan kimin kimi ne kadar etkileyeceği meselesidir” dedi.

 

- Türkiye’nin 2030 Yılı Öngörüsü 1 Milyon Yabancı Öğrenci -

 

Türkiye’nin yabancı uyruklu öğrencilerle ilgili stratejik bir karar verdiğini ve 2023 hedefi olarak ülke genelinde 300 bin yabancı öğrenci sayısına ulaşmayı belirlediğini dile getiren ASÜ Rektörü, 2030 yılı hedefinin ise 1 milyon olarak açıklandığını iletti. Dünya genelinde eğitim amacıyla yüzergezer halde bulunan 6-7 milyonluk bir kitlenin olduğunu kaydeden Rektör Şahin, “Bu kitlenin 1 milyonunu Türkiye’nin alması gibi bir hedeften söz ediyoruz. Bu noktada bize de düşen görevler olduğunun farkındayız. Türkiye’de şu an yabancı uyruklu öğrencilerin toplam öğrencilere oranı yüzde 3’ün biraz üzerinde. ASÜ’de ise bu oran yüzde 9,6 seviyesinde” dedi.

 

- ASÜ, 2023’le Birlikte Yüzde 10 Hedefine Ulaşacak Noktada -

 

2023 yılında ASÜ’deki yabancı öğrenci oranını yüzde 10’a, ülke çeşitliliğini de -sembolik bir değeri olması bakımından- 68’e yükseltme hedefi koyduklarını ve bu hedefe doğru ilerlediklerini belirten Rektör Şahin, “Salgın sürecinden dolayı çalışmalar aksadığı için ülke çeşitliliğini 68’e yükseltme hedefimize ulaşamayacağız gibi görünüyor. Şu an 58 farklı ülkeden öğrencimiz var. Ama 2023 yılıyla birlikte bu rakam 60’ın üzerine çıkacak” dedi. Şahin, Türkiye’nin, bayrağının gölgesi kendi sınırlarının ötesine düşen bir ülke olduğunu belirttiği konuşmasını, “Bizler, 36 farklı ülkede şehitliği olan, gönül coğrafyası kendi coğrafi sınırlarından daha büyük olan bir ülkenin mensuplarıyız” sözleriyle tamamladı.

 

Program, yabancı öğrencilerin hazırladığı şarkı ve dans gösterinin sergilenmesinin ardından tamamlandı.BAŞKAN DİNÇER’DEN GAZİLER GÜNÜ MESAJI

BAŞKAN DİNÇER; “GAZİLERİMİZ GÖSTERDİKLERİ KAHRAMANLIKLARLA DAİMA O...

AKSARAY VALİ YARDIMCILARINDAN ASÜ REKTÖRÜ ARIBAŞ'A ZİYARET

Aksaray Vali Yardımcıları Murat Çağrı Erdinç ve Şeyma Polat Balak,...

TOGG, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası'na teslim edildi

TOGG, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası'na teslim edildi

TEMA GÖNÜLLÜLERİ AKSARAY'I TEMİZLEDİ.

16 Eylül Dünya Temizlik Günü etkinliği kapsamında Aksaray TEMA Gön...

MHP İL BAŞKANI BURHANETTİN KARATAŞ'IN "19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ MESAJ...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aksaray İl Başkanı Burhanettin KA...

Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu Sosyal Güvenlik Kurumunu ziya...

Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu; “Kamu hizmetlerinde vatandaşların memn...

Aksaray Baro Başkanı Av. Ferit KÖSE'nin 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ BAS...

Aksaray Baro Başkanı Av. Ferit KÖSE'nin 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ BAS...

AKSARAY BELEDİYESİ ENGELLİLERE AKÜLÜ ARAÇLARINI TESLİM ETTİ

AKSARAY BELEDİYESİ ENGELLİLERE AKÜLÜ ARAÇLARINI TESLİM ETTİ