Aksaray

19.01.2020

 • İMSAK 06:26
 • GÜNEŞ 07:51
 • ÖĞLE 12:59
 • İKİNDİ 15:35
 • AKŞAM 17:57
 • YATSI 19:18

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Sivasspor 17 11 2 4 19 37
2.İstanbul Başakşehir 18 10 2 6 18 36
3.Fenerbahçe 18 10 4 4 15 34
4.Alanyaspor 18 9 4 5 19 32
5.Trabzonspor 17 9 3 5 16 32
6.Beşiktaş 17 9 5 3 5 30
7.Galatasaray 17 7 4 6 8 27
8.Yeni Malatyaspor 18 6 6 6 7 24
9.Gaziantep FK 18 6 6 6 -4 24
10.Göztepe 17 6 6 5 -1 23
11.Denizlispor 17 6 7 4 -4 22
12.Çaykur Rizespor 17 6 9 2 -10 20
13.Gençlerbirliği 17 4 7 6 -4 18
14.Konyaspor 18 4 8 6 -8 18
15.Kasımpaşa 17 4 10 3 -8 15
16.Antalyaspor 17 3 9 5 -18 14
17.MKE Ankaragücü 18 2 10 6 -20 12
18.Kayserispor 18 2 12 4 -30 10

Dev zirve 90 ülkeyi İstanbul'da buluşturdu

Dev zirve 90 ülkeyi İstanbul'da buluşturdu

"AKSARAY İÇİN ÇAL"

"AKSARAY İÇİN ÇAL" GALA PROGRAMI VE AKSARAY TÜRKÜLERİ KONSERİ SALI...

‘İKAMETGÂHINIZI AKSARAY’A ALIN’ KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

‘İKAMETGÂHINIZI AKSARAY’A ALIN’ KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

İHTİSASLAŞMADA İLK YIL BAŞARILARLA GEÇTİ

İHTİSASLAŞMADA İLK YIL BAŞARILARLA GEÇTİ

ORTA ANADOLU BÖLGESİ BİTKİSEL ÜRETİM GRUP TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİ...

ORTA ANADOLU BÖLGESİ BİTKİSEL ÜRETİM GRUP TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİ...

Siyah Beyazlı Camia İçin Yardım Yemeğinde Buluştular AKSARAY SPOR...

Siyah Beyazlı Camia İçin Yardım Yemeğinde Buluştular AKSARAY SP...

68 AKSARAY BELEDİYESPOR’A DESTEK YAĞDI AKSARAY TAKIMINA SAHİP ÇIK...

68 AKSARAY BELEDİYESPOR’A DESTEK YAĞDI AKSARAY TAKIMINA SAHİP Ç...

AKSARAY’IN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİ ADANA’DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI.

AKSARAY’IN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİ ADANA’DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI.

YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI BAŞVURULARI BAŞLADI

YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI BAŞVURULARI BAŞLADI

Sürü yöneticilerine sertifikaları verildi

Sürü yöneticilerine sertifikaları verildi

BAŞKAN DİNÇER’E NEZAKET ZİYARETİ

BAŞKAN DİNÇER’E NEZAKET ZİYARETİ

BAŞKAN DİNÇER'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ

BAŞKAN DİNÇER'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ

KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ AKSARAY İL TEMSİLCİSİ OLARAK CELİL ACAR ATADI

KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ AKSARAY İL TEMSİLCİSİ OLARAK CELİL ACA...

Dev zirve 90 ülkeyi İstanbul'da buluşturdu

Dev zirve 90 ülkeyi İstanbul'da buluşturdu

"AKSARAY İÇİN ÇAL"

"AKSARAY İÇİN ÇAL" GALA PROGRAMI VE AKSARAY TÜRKÜLERİ KONSERİ SALI...

‘İKAMETGÂHINIZI AKSARAY’A ALIN’ KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

‘İKAMETGÂHINIZI AKSARAY’A ALIN’ KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

 • BIST 100

  121.475%0,39
 • DOLAR

  5,8884% 0,54
 • EURO

  6,5319% 0,03
 • GRAM ALTIN

  295,25% 0,90
 • ÇEYREK ALTIN

  487,1625% 0,90

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, ASÜ’DE 12 DEV ESERİN AÇILIŞINI YAPTI

vTBMM BAŞKANI ŞENTOP, ASÜ’DE 12 DEV ESERİN AÇILIŞINI YAPTI

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Aksaray Üniversitesi’nin (ASÜ) kendisini sürekli olarak geliştirdiğini ve 2015-2019 döneminde ortaya çıkan 12 eserle birlikte, istikbale yürümeye devam ettiğini söyledi.

 

- Fakülte Binaları, Kütüphane, Çevre Düzenlemesi, Sportif Tesisler -

 

Dört yıllık süre içerisinde kampüse kazandırılan bir rektörlük binası, dört fakülte binası, bir kütüphane, iki ek hizmet binası, tribün, atletizm pisti, bisiklet istasyonları ve sahası ile çevre düzenleme çalışmalarından oluşan 12 eserin toplu açılış törenine katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Aksaray’ın ve ASÜ’nün gelişimine dikkat çekti. Aksaray’ın, geçiş noktasında bir şehir olduğunu ve yıllar önce bu güzergâhtan geçenlerin sadece çorak topraklar gördüklerini anımsatan Şentop, “Bugün o topraklar büyük bir eğitim külliyesine dönüşmüştür. Aslında açılışı yapılan 12 eser, büyük bir birikimi yansıtıyor. Bu vesile ile ASÜ’ye emek vermiş herkese ve Rektörümüz, kıymetli dostum Yusuf Şahin’e teşekkür ediyor, takdirlerimizi sunuyoruz” dedi.

 

- ASÜ, Kendisini Geliştirerek İstikbale Yürümeye Devam Ediyor -

 

Medeniyetlerin, toplumların gelişmişlik seviyesini gösterdiğini, bir toplumun medeniyet seviyesinin eğitim imkânlarının genişliği, sağlık hizmetlerinin yaygınlığı, ahlak ve adalet değerlerinin yaşatılmasıyla doğru orantılı olduğunu kaydeden Meclis Başkanı Şentop, medeniyet seviyesinin aynı zamanda dünya milletleri arasındaki yeri ve itibarı da belirttiğini söyledi. Bu manada eğitimin kendilerinin en önemli davası olduğunu da ileten Şentop, “Eğitim davamızın gayesi insanımıza nitelik kazandırmak, onu çağımızın ihtiyaçları doğrultusunda yetiştirebilmektir. Üniversitelerimiz, bu manada eğitim davamızın kaleleridir. Çünkü üniversitelerimiz, gençlerimizi evrensel değerlerle tanıştırma, aklın ve bilginin ışığıyla aydınlatma merkezlerimizdir. Ülkelerin bugünkü seviyelerine ulaşmalarında üniversitelerin payları çok büyüktür. Çünkü bilgi ve akademik düşünme yöntemi üniversitelerden öğrenilir. Ayrıca olaylar ve olgular hususunda tahlil yapma yeteneği de üniversitelerde kazandırılır. Bugün ülkemizde üniversitesi olmayan il kalmadı. Edirne’den Hakkâri’ye her şehrimizde en az bir üniversitemiz var. Başta kızlarımız olmak üzere bire çok evladımız ekonomik, sosyal, kültürel sebeplerle başka şehirlere gidemiyorlardı. Biz üniversiteyi dezavantajlı evlatlarımızın ayağına götürdük. Böylece büyük bir sosyal devrim gerçekleştirdik. Açtığımı üniversiteler sayesinde, özellikle kız çocuklarımız arasındaki üniversitelileşme oranı hızlıca yükseldi. ASÜ’de kendisini sürekli geliştirmekte ve önemli yatırımların ardından, eksiklerini tamamlamış bir halde istikbale yürümeye devam etmektedir” dedi.

 

- Aksaray, Türkiye’nin Sanayi ve İstihdam Üssü Olmayı Hedefliyor -

 

Bir dönem dünyaya nizam veren medeniyetin yeniden ihya edilmesinin bulunulan yerleri güzelleştirmekle mümkün olabileceğine dikkat çeken Mustafa Şentop, bu anlamda Aksaray’da büyük bir gayret olduğunu belirtti. Aksaray’ın, medeniyetin temelinde yatan muhabbet, merhamet ve vicdani değerlerin kültürleştiği şehirlerden birisi olduğunu söyleyen Şentop, “Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Hacı Bayram-ı Veli gibi maneviyatımızın kandilleri olan isimler bu topraklardan geçmişlerdir. Hayatını talebe yetiştirmeye adayan, Anadolu’nun manevi mimarlarından Somuncu Baba burada meftundur. Aksaray, Türkiye’nin Anadolu’daki sanayi ve istihdam üssü olmayı hedefleyen bir ilimizdir. Bir yerde sanayi ve teknolojinin gelişmesi nitelikli insan gerektirir. Nitelikli insan ise eğitim

demektir. Biz de devletlerarası yarışta geri kalmamak ve milletler arasındaki itibarımızı yükseltmek için insanımızın eğitimine önem veriyoruz” dedi.

 

- Bölücülerin Tek Amacı Birliğimizi ve Dayanışmamızı Zayıflatmak -

 

Gündemdeki kimi meselelere dair de değerlendirmeler yapan TBMM Başkanı Şentop, 40 yıldır bölücü hainlerin saldırdığını ve 40 bine yakın insanın teröristlerin hedefi olduğunu kaydetti. Bölücü hainlerin tek amacının birliği bozmak, dayanışmayı zayıflatmak olduğunu söyleyen Şentop, “Bunu da 100 yıl önce vatanımızı işgal eden emperyalistlerin çıkarlarını korumak için yapıyorlar. Ama başaramadılar. Kahraman askerlerimiz, polislerimiz hepsine sınırlarını ve hadlerini bildirdi. Şimdi dağlarda sığınacak mağara aramaktalar. Emperyalist devletlerin bir maşası da devletimizin içine sızan FETÖ hainleridir. Ordumuzun içinde yuvalanan bu hainler de darbe yapmak suretiyle birliğimizi bozmak ve Türkiye’yi işgale hazırlamak için gayret gösteriyorlardı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına kulak veren aziz milletimizin fertleri, ‘darbeye hayır, demokrasiye evet’ diyerek onlara bu fırsatı vermedi” dedi. Türkiye’yi içerden yıkmayı ve bölmeyi beceremeyenlerin sınırları kuşatma hareketine giriştiklerini de anımsatan Mustafa Şentop, şöyle devam etti: “Suriye sınırımız boyunca kurtulmak istenen terör devlkerinin amacı esasen buydu. Terör devleti hayali kuran hainlere Fırat Kalkanı, Zeytindalı ve Barış Pınarı Harekâtlarıyla hadlerini bildirdik. Emperyalistlerle işbirliği yaparak bize kurşun atanların tepesine Suriye Çölünde binmiş olduk. Aynı şekilde Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarımıza göz dikenlere de, pabucun pahalı olduğunu ve olacağını göstermeye devam ediyoruz.”

 

- Her Yeni Güne Bu Şehre Âşık Bir Şekilde Başlıyor ve Çalışıyoruz-

 

Törende konuşan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin de, göreve geldikleri günlerde “yapacağız, edeceğiz” şeklinde konuşmak yerine, “eyleyerek” konuşacaklarını söylediklerini anımsattı ve 2015-2019 yılları arasında ortaya son derece önemli 12 eserin çıktığını söyledi. Bu süre içerisinde Üniversitenin fiziki altyapısının tamamlandığını kaydeden Şahin, “Biz, göreve geldiğimiz dönemde -İsmet Özel’in ifadesiyle- yavaş yavaş acele edeceğimizi söylemiştik. Buradaki ‘yavaş yavaş’ ifadesi bir itinayı, ‘acele etme’ ifadesi de mümkün olduğunca fazla eser ortaya koymayı içermektedir. Yine o dönemdeki bir başka ifademizde, şehrin, Üniversitemizin ilgi alanına giren her meselesine el atacağımızı söylemiştik. Sayın Valimizle ve daha önceki Valilerimizle, Sayın Milletvekillerimiz ve daha önceki Milletvekillerimizle, Sayın Belediye Başkanımız ve daha önceki Belediye Başkanımızla, oda başkanlarıyla, birim amirleriyle uyum içerisinde güzel işler ortaya çıkarmaya çalıştık. Çünkü biz şehrimize ve kurumumuza aşığız. Eğer çalıştığınız kuruma ve yaşadığınız şehre âşık değilseniz, başarılı da olamazsınız, mutlu da… Biz, her yeni güne başlarken bu şehre âşık bir şekilde başlıyor ve çalışıyoruz” dedi. Rektör Şahin, konuşmasını, Âşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” isimli türküsünü söyleyerek tamamladı.

 

- Milletimiz ve Ülkemiz Mazlumların ve Mağdurların Son Kalesidir -

 

Belediye Başkanı Evren Dinçer ise konuşmasında kurumlar arası işbirliği içerisinde şehre hizmet üretmenin gayretinde olduklarını vurguladı. Üniversitenin hızlı bir şekilde büyüdüğünü kaydeden Başkan Dinçer, “Bu büyüme ve fiziki imkânların gelişimi sadece şehrimiz için değil, ülkemiz için de çok önemli” dedi. AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Aksaray’ın Türkiye tarihinin düğümlendiği şehirlerden birisi olduğunu belirtti ve bu düğümü Somuncu Baba’nın attığını kaydetti. Somuncu Baba’nın İstanbul’u fetheden yolu -hem maddi, hem de manevi olarak- inşa ettiğini belirten Aydoğdu, “Bir gün yeniden